Koľko by mali naše deti spať?

by spravca

Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje, sa líši v závislosti od viacerých individuálnych faktorov, isté pravidlá však platia (alebo by aspoň mali), najmä s ohľadom na vek dieťaťa. Či už si naše deti zvolia multifunkčné poschodové postele, alebo niečo jednoduchšie, netreba zabúdať, že stále sú to najmä lôžka na spanie. Následne k ním treba aj tak pristupovať. Žiadne výhovorky a žobronenie, keď „padne“, tak sa ide spať!

Tu je zopár všeobecných zásad, koľko hodín by mali deti stráviť vo svojich postieľkach:

1 až 4-týždňové bábätká

Novorodenci prespia väčšinu dňa. Keďže ešte nemajú vyvinuté biologické hodiny, nerozlišujú deň a noc, zvyčajne spia 15 až 18 hodín. Odchýlky, pravdaže, môžu nastať, najmä u predčasne narodených detí, ktoré môžu spať aj viac, kým u detí s kolikou sú časté problémy so spánkom.

1 – 4 mesiace

Asi vo veku 6 týždňov sa spánkový režim bábätka začína stabilizovať, respektíve viac spravidelňovať. Takéto detičky dokážu spať bez prerušenia aj štyri (niektoré až šesť) hodín, pričom čoraz viac chcú spať najmä vo večerných hodinách.

4 až 12-mesačné detičky

Ideálne by bolo (podľa pediatrov), ak by takéto deti spali aj 15 hodín denne, no realita je trochu iná. Väčšina bábätiek do roka spí priemerne 12 hodín.

Toto je však veľmi dôležité obdobie, čo sa pestovania správnych spánkových návykov týka. Tu musia zabrať najmä rodičia, aby svoje deti naučili dobre a vo vhodnom čase spať.

V období okolo šiestich mesiacoch dieťaťa nastáva fáza, kedy by už mohlo byť schopné prespať aj celú noc bez prerušenia, keďže biologické rytmy dieťaťa dozrievajú. V praxi však k niečomu podobnému dochádza zvyčajne až neskôr, súvisí to aj s tým, či je dieťa dojčené alebo kŕmené z fľaše, no tiež s mnohými inými okolnosťami.

Detičky spia v tomto veku okrem noci aj doobeda a poobede, ide o kratšie spánkové cykly, ráno si oddýchnu asi na hodinku (ideálne okolo deviatej hodiny predpoludním), poobedný spánok štartuje niekedy v čase od poludnia do štrnástej, pričom trvá v priemere 3 až 5 hodín.

Batoľatá (1 až 3 roky)

Postupne sa prechádza na model jedného spánku počas dňa (zvyčajne okolo obeda a dĺžka spánku je opäť relatívna) a nočného spánku. Deti v tomto veku by potrebovali denne spať aj 14 hodín, i keď zvyčajne spia „slabých“ 10 hodín.

Ideálnym časom, kedy by mali zaspávať, je rozpätie medzi siedmou a deviatou hodinou večer, prebúdzajú sa od šiestej do ôsmej hodiny ráno.

3 až 6-ročné deti

Spánok malých škôlkarov až predškolákov by mal trvať od 10 do 12 hodín denne. Mnohí ešte spia aj na obed (tento model aplikujú i škôlky), nočný spánok by mal byť v tomto veku už neprerušovaný.

7 – 12 rokov

Deti v tomto veku zvyknú ísť do postele medzi siedmou až deviatou hodinou večer, čo je ideálny čas na zaspávanie. Postupne, s pribúdajúcim vekom, sa tento čas zvykne posúvať, takže priemerný 12-ročný (skoro)tínedžer si do postele líha až okolo dvadsiatej prvej hodiny.

Celková dĺžka spánku u týchto detí je asi 9 hodín, odborníci však odporúčajú spať aj dlhšie (od 9 do 12 hodín).

Dospievajúci

Veľké deti a dospievajúca mládež (vek od 12 do 18 rokov) by mali spať priemerne 9 hodín denne, pokojne aj dlhšie. Štatistiky však naznačujú, že je tomu presne naopak.

Mozog moderných detí je enormne zaťažovaný, preto by nemali kvalitu svojho spánku podceňovať. A rodičia sú tu aj preto, aby na to dozreli. 

Zdroj: webmd.com/parenting/guide/sleep-children

Foto: freedigitalphotos.net/images/Family_g212-Father_Kissing_His_Baby_Sleeping_p58695.html

You may also like