Mať vodičák sa stáva luxusom

Mať vodičák sa stáva luxusom

by spravca

Kto stihol absolvovať kurz vodičského oprávnenia minulý rok, ten ušetril niekoľko stoviek eur. Ceny vodičákov rastú extrémne rýchlo. V niektorých mestách nie je možné nájsť autoškolu, ktorá by ponúkala kurz pod 1000 €. Stane sa vodičské oprávnenie luxusom? Prečo kurz tak veľmi zdražel?

Príčiny zdražovania vodičských kurzov

Ak sa vám zdal vodičský kurz drahý v minulom roku, v tomto roku padnete do kolien. Pokoriť tisíceurovú hranicu sa podarilo mnohým autoškolám. Predpokladom je, že táto suma sa bude postupne zvyšovať. Naša rada znie, aby ste neváhali a urobili si vodičák čo najskôr. Zvyšovanie cien kurzov nesúvisí len s cenami energií. V prvom rade ide o zákon, ktorý prikazuje evidovať všetky jazdy žiakov. Náklady na GPS a celý systém evidencie tvorí značnú časť navýšenia ceny. Druhým faktorom, ktorý zapríčinil rýchly rast cien, sú ceny vozidiel. Nové osobné vozidlá išli o tisíce eur hore, takže sa stúpanie prejavilo aj na nacenení kurzov. K tomu všetkému si prirátajte ceny paliva, nájmu a elektrickej energie. Svoje spravia aj mzdy pre inštruktorov, ktoré museli byť upravené kvôli inflácii.

Cena vodičského kurzu v menších a väčších mestách

Ušetriť by ste teoreticky mohli na tom, že absolvujete kurz mimo svojho bydliska. Platí to hlavne pre obyvateľov hlavného mesta. Bratislavčan zaplatí za autoškolu v priemere 990 €. Ak sa rozhodne pre kurz v Trnave, môže ušetriť 200 €. Za túto sumičku by ste mali doma snímač tlaku pneumatík alebo lacné pneumatiky. Samozrejme, že je otázne, koľko reálne ušetríte, keď bude do Trnavy dochádzať. Nehovoriac o strate času. Pozor na to, že uvedené ceny nie sú konečné. Niektoré autoškoly chcú zarábať zubami – nechtami a neštítia sa vypýtať nekresťanské peniaze aj za povinný kurz prvej pomoci. Kurz je možné si spraviť individuálne v akcii za dvacku, ale autoškola môže vypýtať až tri razy viac.

Ako sa dá na vodičáku ušetriť

Na získaní vodičského oprávnenia sa dá ušetriť i inou cestou ako dochádzaním do susedného mesta. Výhodu majú študenti, ktorí automaticky získavajú nižšiu cenu kurzu. Vopred si overte možnosť rôznych zliav, a to hlavne v prípade, že plánujete získať viac skupín oprávnenia. K cene kurzu je nutné si prirátať kolky za záverečnú skúšku v sume 33 €. V závere musíme podotknúť, že nielen cena je to, čo budúcich šoférov trápi. Zmenil sa tiež systém skúšok. Teoretická časť sa robí čisto online na dopravnom inšpektoráte alebo na okresnom úrade. Test je v elektronickej forme oveľa prísnejší, ovládať musíte všetko od značiek až po označenie pneumatík. Vyzerá to tak, že cesta za vodičským oprávnením sa stáva veľmi tŕnistá.

 

 

You may also like