Čistenie fasády nie je len o jej skrášlení

Čistenie fasády nie je len o jej skrášlení

by spravca

Nejeden z nás zažil situáciu, v ktorej sa pozrel na fasádu svojej bytovky a povedal si “Kde sa podela jej pôvodná farba?” Možno si túto otázku opakujete vy aj vaši susedia a váhate nad čistením fasády.

Veď sa s tou škaredou farbou už nejako vyrovnáte, no nie?

Čistenie fasády bytovky však nie je len o tom, aby pekne vyzerala. Môže vás zachrániť pred obrovskými investíciami do jej opravy i pred závažnými zdravotnými ťažkosťami. Tak čítajte ďalej.

Prečo je fasáda znečistená?

Najčastejšie sa stretávame s čiernym povlakom, ktorý sa na fasáde bytovky usadí. Niekedy môže byť aj červený alebo zelený. Tieto farby indikujú prítomnosť plesní, rias, machov a lišajníkov, ktorým sa vo vlhkom prostredí darí.

Ak sa vyskytli aj na vašej bytovke, je pravdepodobné, že fasáda nedostáva dostatok slnečného žiarenia, je otočená na sever alebo k lesu či vodnej ploche. Ďalším dôvodom, prečo býva fasáda bytovky znečistená, je to, že sa nachádza v priemyselnej oblasti alebo blízko cesty. Tak či onak, ani v jednom prípade by ste jej čistenie nemali odkladať.

Znečistenie fasády predchádza jej poškodeniu

Organizmy, ktoré sa na fasáde bytovky nachádzajú, ju postupne rozožierajú. Hoci to zo začiatku nevidíte, tvoria sa malé pukliny, do ktorých sa dostáva voda. V zime zamŕza a rozpína sa. A tým práve tieto štrbiny zväčšuje. Ak čistenie fasády vašej bytovky zanedbáte, môžete čeliť rovno oprave, ktorá vás bude stáť veľa peňazí.

Pred čistením fasády - Bomba Fasáda

Pred čistením fasády – Bomba Fasáda

A čo zdravotné problémy?

Problém, ktorý sa môže prejaviť dokonca skôr ako praskliny, sú alergické reakcie na spóry, ktoré organizmy na znečistenej fasáde vypúšťajú. Ak nevysvetliteľne kýchate, mávate často zápaly očí a uší, trápia vás ekzémy, alebo dokonca aj astma, vinníkom môže byť práve znečistená fasáda.

Na koho sa obrátiť pri čistení fasády bytovky?

Na Slovensku sa čistením fasád bytových domov zaoberá niekoľko firiem. S výnimkou jednej všetky ešte používajú škodlivé chemikálie, ktoré sa síce nečistôt zbavia, no uškodia prírode. Zároveň sa stále držia zvyčajnej metódy čistenia fasád wapkou, ktorá zanecháva neporiadok na oknách, dverách i balkónoch.

Po čistení fasády - Bomba Fasáda

Po čistení fasády – Bomba Fasáda

Práve tomuto sa vyhýba spoločnosť Bomba Fasáda. Prišla s vlastným 100 % rozložiteľným ekologickým roztokom, ktorý nanáša valčekmi a štetcami. Zbaví tak fasádu bytovky nečistôt a zároveň ju aj zakonzervuje.

Ako financovať čistenie fasády bytovky?

Výhoda čistenia fasády bytového domu spočíva v tom, že sa cena za čistenie rozpočíta medzi majiteľov bytov. Môžete však využiť aj pomoc Štátneho fondu rozvoja bývania v zmysle modernizácie bytového domu.

Tak čo? Ste pripravení dať si vyčistiť fasádu? Nečakajte a objednajte si bezplatnú ukážku už dnes.

 

You may also like