Výprava na východné Slovensko

by spravca

Pre mnoho ľudí znamená cestovanie pobyt na míle vzdialený od rodnej zeme. Nie je nič neobvyklé stretnúť osobu, ktorá navštívila krajiny juhovýchodnej Ázie či absolvovala výstup na Machu Picchu. Skúste sa však spýtať, koľkí z nich videli poklady východného cípu Slovenska. Budete iste zarazení, ako veľmi zanedbávame primeraný lokálpatriotizmus. Výpravu k ukrajinským hraniciam treba zažiť. Nádherné drevené kostolíky pod záštitou organizácie Unesco, múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach alebo obľúbené kúpele cisárovnej Sissi v Bardejove sú len skromnou ochutnávkou na povzbudenie. Stačí, keď nasadnete v piatok (spoj premáva každý pracovný deň) na IC505 DOXXbet (povinná miestenka; vo vlaku je reštauračný vozeň; vozeň pre cestujúcich s deťmi do 10 rokov a vozeň vhodný pre prepravu cestujúcich na vozíku), ktorý vychádza z Bratislavy hlavnej stanice o 13.37 a do Košíc pricestujete o 18.41 (vlak stojí na trase Trnava- Trenčín – Žilina – Liptovský Mikuláš – Poprad-Tatry – Kysak a Košice). Vopred si môžete rezervovať ubytovanie, o ktoré tu iste nie je núdza alebo prespať u starých známych a víkend už môžete stráviť skúmaním východoslovenských krás s využitím prímestských spojov alebo autom z požičovne. No ak ste turista, iste nepohrdnete ani atraktívnymi pešími trasami. Naspäť môžete ísť v nedeľu z Košíc rýchlikom 610 Považan o 14.08. Do Bratislavy sa dostanete vo večerných hodinách, a teda o 20.05 (vlak je podobne vybavený ako IC505 DOXXbet). Pokojne si môžete pobyt aj predĺžiť, ak sa Vám zdá, že ste toho stihli málo. 

Rozmanité možnosti

Pohraničie Slovensko – Ukrajina – Poľsko bolo odnepamäti „korenistou“ zložkou našej zeme. Rozorvaná história, veľká vzdialenosť od panstva vo Viedni a Budapešti, rozkoly v cirkvi, ale i svojské odtienky jednotlivých nárečí mali na svedomí isté uzavretie do seba, čo spôsobilo uchovanie tradícií, zvykov, dialektov a iných prejavov miestnej kultúry dodnes. I bez konkrétnej zástavky na vopred zvolenom mieste môžete podľahnúť kúzlu podmanivej sily sakrálneho umenia. Na východe žije najvyššie percentuálne zastúpenie gréckokatolíckych a pravoslávnych veriacich. Najmarkantnejší rozdiel badať v prvom rade v samotnej liturgii. Na omšiach sa veľmi veľa spieva, používa sa staroslovienčina a v dôsledku posunutého, Juliánskeho kalendára, sa sviatky (Veľká noc, Vianoce slávia) slávia v inom dátume.  Skúste tento rok „Paschu švatiti“ o krôčik ďalej. Vlaková doprava z Bratislavy do Michaloviec vedie cez Košice, do Bardejova sa dostanete cez Poprad a „nočákom“ dokonca i priamo. Záleží len na vás, z ktorej strany cestu radi začnete. V podvečer Bielej soboty sa ulice dedín, ale i miest, zaplnia ľuďmi kráčajúcimi s košíkmi plnými dobrôt. Vaječnú hrudku, údeniny a pálené musí pred podávaním posvätiť duchovný. V pravosláví sa to nazýva popom. Odporúčame nakuknúť i do chrámu Božieho, prezrieť si krásne ikony a nechať sa unášať čarovnou atmosférou prítmia a vôní horiacich sviec. Skupinka našich najvýznamnejších pokladov sakrálneho umenia, osem drevených kostolíkov v slovenskej časti Karpát, sa dokonca dostala na listinu dedičstva UNESCO. Kostolíky boli postavené medzi 15. a 18. storočím. Najstaršie sú kostolíky v Hervantove a Tvrdošíne, sú postavené v gotickom slohu. Artikulárne, evanjelické kostoly (napr. v Kežmarku, Leštinách, Sv. Kríži) vznikali neskôr, na základe artikuly (článku zákona) cisára Leopolda I. Kostoly východného obradu sú postavené v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej. Podobné cirkevné stavby sú bohato roztrúsené, niektoré sa nachádzajú až na Orave. Preto odporúčame prehliadku posledných troch, najlepšie z Prešova či zo Svidníka. Z Prešova sa taktiež ľahko dostanete autobusom do Bardejova i Medzilaboriec.

Nevyčerpateľná studnicaTatry

Mesto Medzilaborce je taktiež príjemným zastavením a oddychom od „lesku“ veľkomiest. Mestečko si prehliadnete počas jednej prechádzky, avšak nezabudnite na múzeum Andyho Warhola. Tento svetoznámy a uznávaný umelec, jeden z najvýznamnejších členov pop-artu, sa môže pochváliť rusínskymi koreňmi. V New Yorku sa ceny jeho diel škriabu do výšky mrakodrapov, tak prečo si nezosumarizovať jeho tvorbu priamo z pohodlia domoviny? Každý z Vás iste videl známu tvár Marylin Monroe či  Campbells plechovku od  paradajkovej polievky. Dozviete sa, aké mal detstvo, čo robil jeho brat a čo musel za oceánom zažiť, aby sa stal stálicou publikácii o dejinách umenia.

Ako bodku na záver si nechajte regeneráciu v nádhernom prostredí Bardejovských kúpeľov, ktoré sú vzdialené len 5 km od historického centra mesta Bardejov. Príjemné prechádzky kolonádou, ozdravnú silu 8 minerálnych prameňov a množstvo liečivých procedúr si každoročne vychutnávali i členovia slovenské vojska, ale i rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská. Milovníci hôr si tu tiež prídu na svoje, pretože nad všetkými mestami a mestečkami sa týčia naše krásne pohoria. Nechajte Slovensko, nech Vám nadelí zo svojich krás. 

Zdroj: cp.atlas.sk, internet

Foto: pamiatky.sk, bord.sk  

You may also like