Starobylá metropola Rím

by spravca
0 comment

Kto by nemiloval Taliansko? Každý si v ňom môže zamilovať niečo iné – kuchyňu, zvodných Talianov, more… Pokiaľ však nedáte dopustiť na starobylý Rím, tak ste naša krvná skupina. Už niekoľko storočí platí, že všetky cesty vedú do Ríma. Poďme si teda priblížiť, ako sa jednoducho dostať do tohto krásneho mesta cez spoje našich autobusových liniek.

Autobusy premávajú v piatok (počas letnej sezóny aj v stredu) z Košíc cez Žilinu, Bratislavu  a iné slovenské mestá do Venezie – Padovy – Bologne – Firenze až priamo do Ríma. Cesta začína o 11.20 v Košiciach a končí nasledujúci deň o 13.35 v Ríme. Dĺžka trasy je 1725 km a trvá 26 hod a 15 minút. Naspäť sa jazdí v nedeľu (počas letnej sezóny aj v piatok). Z Ríma vychádza autobus o 11.00 a do Košíc prichádza nasledujúci deň o 13.10. 

Pár užitočných maličkostí

Preprava na tejto linke je povolená len medzi Slovenskou, Rakúskou a Talianskou republikou. Deti do 4 rokov majú 80%  zľavu cestovného. Od 4 do 13 rokov je platné polovičné cestovné. Príručná batožina o maximálnych rozmeroch 20x30x50cm a 1 kus cestovnej batožiny o rozmeroch najviac 60x90x40 cm sa prepravuje bezplatne. Za každú ďalšiu je poplatok 5 eur. Táto batožina bude prepravená len v tom prípade, ak je v batožinovom priestore voľné miesto na jej uloženie. Cestovné lístky si môžu záujemcovia zakúpiť cez internet na eurobus.sk. Preprávca si vyhradzuje úpravu prevádzky počas štátnych sviatkov.

Kto by nemiloval „Večné mesto“?

skuter v RimeČo všetko nás môže očariť v tejto starobylej metropole? „Večné mesto“, ako ho nazývajú mnohí, ponúka pre každého niečo. Ide o históriu, romantiku, pamiatky, nákupy a výborné jedlo. My Vám sprístupníme aspoň pár miest, ktoré môžete navštíviť zdarma. Jednou z najznámejších pamiatok je Panteón, ktorý nájdete na Piazza della Rotonda. V rokoch 27-25 pred Kristom ho dal postaviť konzul Marcus Vipsanius Agrippa na počesť bohov. Kto by bol v Ríme a nenavštívil Baziliku sv. Petra, z ktorého sa pápež prihovára veriacim, akoby ani v tomto meste nebol. Podľa legendy tu bol ukrižovaný sv. Peter. Na stavbe tejto nádhernej katedrály sa podieľal aj Michelangelo a v jednej z kaplniek kostola je umiestnená aj Michelangelova Pieta a Berniniho baldachýn. Na Námestí sv. Petra sa nachádza aj Sixtínska kaplnka a Vatikánske múzeum. Fontána de Trevi, ktorá je umiestnená na námestí Trevi, patrí k najkrajším a najznámejším fontánam na svete. Jej najstaršia časť pochádza z 19. st. Konštantínov víťazný oblúk sa zas nachádza neďaleko Kolosea. Je najväčším oblúkom z bieleho mramoru v Ríme. Prekrásne Borghesove záhrady sú  pri Borghesovej galérii. Je to ideálne miesto, kde sa dá oddýchnuť po náročnom dni. Jedinú pyramídu v Ríme by človek taktiež nemal obísť. V roku 12 pred Kristom ju dal postaviť Gaius Cestius Epulo ako svoju hrobku. Je postavená z betónu a vysoká 27 metrov.

V Ríme je rozhodne čo vidieť a vy si to nenechajte ujsť!

Zdroj: cp.atlas.sk, blog.pelikan.sk

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like