Úžasný Paríž

by spravca

Aj vy by ste chceli navštíviť ospevovaný, romantický a tak úžasný Paríž? Toto nádherné mesto módy si musí podmaniť každého. Pokiaľ si ho chcete vychutnať, nemusíte šoférovať auto a v parížských uličkách hľadať parkovisko, ale stačí pohodlne nastúpiť na priamu autobusovú linku. Tá začína v Košiciach a končí priamo v tomto prekrásnom meste. Autobusy Eurolines Partners /eurobus a.s., Slovak Lines Express a.s./ premávajú každý pondelok a piatok na linke “Košice – Bratislava – Wien – Strasbourg – Reims – Paris“. Dĺžka jazdy je 27 hodín a 15 minút. Cesta začína o 10.00 v Košiciach a končí nasledujúci deň o 13.30 v Paríži. Vzdialenosť celej prepravy je 1912 km. Naspäť sa dostanete v piatok (do 29.10. 2014 aj v stredu a nedeľu) s odjazdom z Paríža o 14.15 a príchodom do Košíc nasledujúci deň o 17.00. 

Dôležité inštrukcie

Cestujúci je povinný dostaviť sa na zastávku 30 minút pred časom odchodu autobusu. 1 kus príručnej batožiny je prepravovaný zdarma. Bezplatne je povolená aj preprava dvoch kusov cestovnej batožiny. Rozmer jednej cestovnej batožiny nesmie presiahnuť 17 cm, pričom sa berie do úvahy výška + šírka + hĺbka. Maximálna váha oboch kusov batožín je povolená do 40 kg. Ďalšia alebo nadrozmerná batožina nie je povolená. Dieťa vo veku 0 až 3 rokov nemá nárok na prepravu príručnej ani cestovnej batožiny. Cestujúci si môžu zakúpiť cestovné lístky cez internet na eurolines.sk, slovaklines.sk alebo eurobus.sk, ale aj v pokladni na autobusovej stanici v Bratislave, v zahraničnej pokladni na autobusovej stanici v Košiciach alebo v sieti CK, prípadne v predajnom systéme AMS. Číslo nástupišťa je cestujúci povinný overiť si priamo na príslušnej autobusovej stanici.

V Paríži si rozhodne nenechajte ujsť

Notre DameKozmopolitné hlavné mesto Francúzska je jedno z najväčších európskych miest. Návštevníkom vie iste ponúknuť toho veľmi veľa. Kus histórie, romantické prechádzky, nákupy, fantastické jedlo a vína. Čo všetko by mal návštevník Paríža vidieť? V prvom rade dominantu mesta – Eiffelovu vežu, ktorá bola postavená pri príležitosti 100. výročia francúzskej revolúcie. Arc de Triomphe (Víťazný oblúk) je  najväčší kruhový objazd na svete, kde sa stretáva 12 ciest. Bol postavený v roku 1806  na pamiatku Napoleonových víťazstiev. Katedrála de Notre Dame  je „srdce“ Paríža a môžeme ju nazvať aj klenot francúzskej gotiky. Má kapacitu okolo 6.000 ľudí. Musée du Louvre – ide o  jedno z najväčších múzeí na svete.  Medzi jeho skvosty patria šperky Ramzesa II. a Milétska Venuša, Leonardova Mona Líza, práce Michelangela, Tiziana a Rafaela a mnohé iné. Sacré Cœur – bazilika z 19. storočia postavená na vrchu Montmartre, z ktorej je prekrásny výhľad.  Parížske katakomby  vznikli v roku 1785, keď  boli v Paríži preplnené cintoríny. Preto telá zosnulých  sťahovali do podzemných tunelov. Centre Pompidou známe aj pod názvom Beaubourg je centrum moderného a súčasného umenia, ktoré je vďaka svetoznámym výstavám  jednou z najnavštevovanejších parížskych atrakcií. K úžasným pamiatkam patria aj zámky Fontainebleau a Versailles.

Tak čo myslíte, oplatí sa naplánovať si cestu do Paríža?

Zdroj: cp.atlas.sk, dromedar.topky.sk

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like