Ako sa vyvarovať spálenín od slnka?

by spravca

Leto so sebou prináša množstvo slnečných lúčov. A keď vravíme o slnečných lúčoch, nesmieme zabudnúť na opaľovanie. Dozlatista opálenej pokožke sa nič nevyrovná. Pripravili sme si pre vás súbor dôležitých informácií, ktoré by ste mali poznať skôr, než sa vyberiete na pláž či kúpalisko.

Stravou naproti opáleniu

Pokožka je súčasťou tela. Ak je organizmus dobre vyživovaný, zjavne z toho prosperuje aj pokožka. Preto sa oplatí pridať do jedálnička nejaké tie „sun-friendly“ potraviny s bohatým obsahom lykopénu (zvyšuje toleranciu tela na slnečné svetlo) – hovoríme najmä o paradajkách, melónoch, grapefruitoch či papáji. Prirodzenému opáleniu napomáha zelený čaj, čučoriedky a čierna čokoláda, pred spálením zase ochráni mrkva, mandle, granátové jablko či listová zelenina (špenát a zelený šalát).

Dôležitosť správneho načasovania

Počas slnečných letných dní je intenzita UV žiarenia najsilnejšia približne medzi desiatou a štrnástou hodinou popoludní; v tomto čase sa odporúča vyhľadávať tieň. Berte však na vedomie aj fakt, že ľudská pokožka má svoje hranice – myslíme najmä na produkciu melanínu, ktorý je prirodzenou ochranou pokožky pred UV žiarením. Pre rovnomerné opálenie a bezpečné opaľovanie postupne predlžujte čas strávený na slnku – prvých pár dní stačí 10 minút, každý ďalší pridajte pár minút navyše. Nemali by ste však prekročiť hranicu 20 až 30 minút.

Kozmetika na opaľovanie nad zlato

Krém na opaľovanie, opaľovacia hmla či olej – nech si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, mal by vás prípravok ochrániť proti UVA aj UVB žiareniu. Kozmetika na opaľovanie Photoderm to dokáže a navyše poskytne patentovanú ochranu na úrovni bunkovej DNA. Tá je dôležitá najmä z dlhodobého hľadiska, pretože chráni pokožku pred degeneratívnymi zmenami, vedúcimi k predčasnému starnutiu kože, vysušovaniu a strate elasticity, v najhorších prípadoch dokonca k vzniku rakoviny kože. Produkty Photoderm sa dajú kúpiť v praktických balíčkoch so zľavami či v rámci akcie 1+1 zdarma. Na webe Photoderm.sk sa dozviete viac nielen o nich, ale aj o súťaži, kde môžete vybrať kozmetické balíčky presne na mieru.

Čo je dobré vedieť o kozmetike na opaľovanie

V prospech tej či ktorej kozmetiky na opaľovanie hovoria (okrem iného) hodnoty ochranného faktora. Tzv. „sun protection factor“ vlastne vyjadruje účinnosť prípravku na opaľovanie. V praxi to znamená nasledovné: ak sa osoba spáli na slnku (bez použitia opaľovacieho krému) za 10 minút, pri použití opaľovacej kozmetiky s faktorom 15 sa tento čas predĺži na približne 150 minút. Jedným dychom však treba dodať, že účinky opaľovacích krémov a olejov sa dramaticky znižujú až miznú zakaždým, ako sa namočíme a vyjdeme z vody, prípadne po každom utretí uterákom. Tak či onak, vrstva opaľovacieho prípravku by sa mala pravidelne obnovovať.

You may also like