Ako správne čítať štítky na pneumatikách

by spravca

Štítky na pneumatikách vzbudzujú mix názorov, kvôli čomu sme sa rozhodli napísať článok, ktorý zodpovie na základné otázky. Zistíte tak, že čítať štítky vôbec nie je ťažké, ako si niektorí ľudia môžu myslieť.

Od 1.11.2012 platí nové označenie pneumatík predávaných v krajinách Európskej únie povinne označené danými štítkami. Tie obsahujú dôkladné informácie zamerané na výkonnosť z hľadiska spotreby paliva, brzdení, ako aj koeficiente priľnavosti za mokra alebo vonkajšej hlučnosti. Teraz sa pozrime na údaje, ktoré štítky obsahujú. To platí pre letné pneumatiky, ako aj zimné pneumatiky.

Priľnavosť na mokrom povrchu

Stupnica od A do G znamená označenie, ktoré zobrazuje, aká je brzdná dráha na mokrom povrchu. Symbol A označuje najkratšiu brzdnú dráhu a symbol F najdlhšiu. Prázdnymi kategóriami sa označuje D a G, kvôli čomu nijaká pneumatika nemôže mať parametre v rozsahu týchto kategórií.

Vonkajšia hlučnosť 

Tento údaj je uvádzaný v decibeloch. Hlučné pneumatiky majú viac čiernych vĺn, zatiaľ čo tichšie pneumatiky (v teórii) majú menej čiernych vĺn. Toto je uvedené na štítku. No ani ten najhlučnejší exemplár neprekročí pri meraní platnú normu. Tie najlepšie letné pneumatiky sú zároveň najtichšie, čím sú zároveň šetrnejšie sú voči životnému prostrediu.

Informačné označenia, energetická účinnosť a valivý odpor pneumatiky

Model, ktorý má nízky valivý odpor má nižšiu spotrebu energie. Auto tak využíva menej paliva pri jazde a vylučuje obmedzené množstvo spalín do atmosféry. Znížený valivý odpor je v dôsledku minimalizovania síl, ktoré pôsobia na koleso. Tým sú parametre valenia nižšie, kvôli čomu je priľnavosť na mokrom a zľadovatenom povrchu horšia, zatiaľ čo palivová účinnosť pneumatík je však lepšia.

Od mája 2021 navyše dôjde k aktualizovaniu zimných pneumatík, kedy budú obsahovať informácie o priľnavosti na snehu a ľade. V súčasnosti tieto informácie ešte nie sú povinné.

Označenie priľnavosti na ľade a snehu bude povinné pre autobusy, nákladné vozidlá, ľahké nákladné vozidlá a minivany. Naproti tomu, pre osobné autá bude povinné iba

označenie priľnavosti. Nové označenie sa netýka hrotovaných pneumatík.

 

You may also like