7 najčastejších otázok o PZP

by spravca

Uzavrieť povinné zmluvné poistenie je zákonná povinnosť každého majiteľa motorového vozidla. Veľa klientov sa pravidelne obracia na poisťovne s rôznymi otázkami ohľadom uzatvárania PZP. Prinášame vám prehľad 7 najčastejších otázok a odpovedí o PZP, ktoré sa pravdepodobne týkajú aj vás.

  1. Je online poistenie PZP rovnako platné ako PZP uzatvorené priamo v poisťovni? Kedy obdržím doklad o poistení?

Samozrejme. Podpísanie zmluvy na pobočke už nie je podmienkou pre uzatvorenie poistenia, ako tomu bolo kedysi. Dnes vám postačí vyplniť online formulár a poistenie si tak vybavíte v priebehu pár minút z pohodlia domova. Vaše poistenie začína platiť ihneď po zaplatení sumy, ktorú vám vygeneruje online kalkulačka PZP. Všetky doklady k poisteniu, vrátane zelenej a bielej karty sú odoslané okamžite po zaplatení na vami zadaný email.

  1. Čo ak nezaplatím poistenie včas? Hrozí mi od poisťovne pokuta?

V prípade, že nezaplatíte poistenie do dátumu splatnosti, poisťovňa vám automaticky pošle upozornenie, aby ste poistku uhradili. Ak sa tak nestane ani mesiac po splatnosti poistenia, poistenie zaniká. Ak v tomto období nespôsobíte žiadnu škodovú udalosť, žiadna pokuta vám zo strany poisťovne nehrozí. Pokutu však máte istú v prípade, že vás zastavia policajti a tiež v vtedy, keď spôsobíte haváriu. Poisťovňa si potom môže účtovať až 100% náhradu škody.

  1. Je poistenie PZP na splátky drahšie?

Vo väčšine poisťovní áno. Cena PZP sa môže pri poistení na splátky navýšiť o 5 až 10 percent zo základnej ročnej sumy poistenia. Opäť odporúčame využiť kalkulačku, ktorá vám porovná všetky cenové ponuky.

  1. Čo sa stane s PZP zmluvou pri predaji vozidla?

Po predaji vozidla už pôvodný majiteľ zákonné poistenie na dané vozidlo nepotrebuje. Poistenie je preto nutné vypovedať. Výpoveď PZP je možná na základe potvrdenia z dopravného inšpektorátu o zmene držiteľa vozidla. Toto potvrdenie je potrebné spolu so žiadosťou o vypovedanie PZP a so žiadosťou o vrátenie nevyužitého poistného zaslať vašej poisťovni.

  1. Čo ak boli zmenené evidenčné čísla (ŠPZ) vozidla? Treba uzavrieť nové poistenie?

Zmena evidenčných čísiel vozidla môže byť nutná v prípade odcudzenia značiek či zmene bydliska. Pri zmene bydliska je potrebné nahlásiť zmenu poisťovni. Ak vám ale niekto ukradol značky, pri nahlasovaní zmeny budete potrebovať aj potvrdenie od polície. Nové poistenie však uzatvárať nemusíte.

  1. Ako uzavrieť PZP na auto dovezené zo zahraničia?

Ak si kupujete auto zo zahraničia a rozhodli ste sa, že si ho na Slovensko priveziete sami, okrem prevozných značiek budete potrebovať aj dočasné PZP poistenie. Toto je potrebné uzavrieť v krajine, v ktorej auto kupujete. Po príchode na Slovensko je potom potrebné uzavrieť PZP poistenie ešte pred návštevou dopravného inšpektorátu.

  1. Ako si zvoliť najlacnejšie PZP pre moje vozidlo?

Pre výber najlacnejšieho PZP nemusíte chodiť ďaleko. Opäť vám poradí PZP kalulačka, v ktorej nezáväzne vyplníte všetky údaje o aute, počte nehôd, či území, v ktorom s autom najčastejšie jazdíte. Na základe údajov vám PZP kalkulačka odporučí najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP na mieru a tiež zoznam zliav a bonusov, ktoré aktuálne poisťovne ponúkajú.

 

 

You may also like