Ste študent a hľadáte vhodné rezistory na váš školský projekt? Alebo pracujete ako inžinier a vyžadujete spoľahlivé rezistory, ktoré presne splnia svoj účel? Máme pre vás niekoľko tipov na rezistory, ktoré by sa vám mohli hodiť a poradíme vám, kde ich zohnať!
Rezistor je súčiastka elektrického obvodu, ktorej primárnou funkciou je brániť prechodu elektrického prúdu. V elektrických obvodoch so zaradenými spotrebičmi je potrebné obmedzovať hodnoty prúdu tak, aby vyhovovali zaradeným spotrebičom. V školskej praxi sa stretávame s jednoduchými typmi rezistorov, ktoré napríklad obmedzia veľkosť pretekajúceho prúdu do žiarovky zapojenej v obvode a žiarovka následne začne svietiť menej. V takýchto situáciách nie je kriticky dôležité, aby rezistor vykazoval nízku toleranciu, používajú sa obyčajné lacné rezistory. Inžinieri a iní pracovníci elektrotechnického priemyslu by nám však dali za pravdu, že pri navrhovaní zložitých obvodov v zariadeniach, ktoré využívame v každodennom živote, je presnosť rezistora veľmi dôležitá. Rovnako je potrebné voliť vhodné rezistory na základe premeny energie na teplo. Inými slovami, výber vhodného rezistoru môže byť veľká veda. Ktoré základné typy rezistorov sa využívajú?
Do náročných podmienok
Náročné podmienky môžeme definovať rôzne. Môžeme pod nimi myslieť obvody, v ktorých pretekajú veľké prúdy. V takýchto typoch obvodov je potrebné využívať výkonové rezistory, ktoré sú stavané na výkony niekoľkých desiatok wattov. Ich konštrukciu tvorí kvalitný odporový drôt, ktorý musí byť obalený keramickým puzdrom s cementovou výplňou, prípadne aj do kovového chladičového puzdra, ktoré vydrží vysoké teploty, ktoré sa na výkonových rezistoroch akumulujú. Pod náročnými podmienkami si však môžeme predstaviť aj audio high-end zosilňovače, ktoré vyžadujú využitie rezistorov vysokej kvality. Špeciálnou kategóriou rezistorov sú tak audio rezistory vyrobené z odporového drôtu a keramickej konštrukcie. Takáto koncepcia rezistora sa vyznačuje minimálnou vlastnou indukčnosťou, šumom a vysokou kvalitou spracovania.
Presnosť nadovšetko?
Integrované obvody, ako aktuálne najpoužívanejší typ obvodov, využívajú na reguláciu prúdu SMD rezistory. Ich konštrukcia je priamo stavaná na to, aby sa dali jednoducho implementovať do integrovaného obvodu. Presnosť rezistora, odborne nazývaná ako tolerancia, sa pri klasických SMD rezistoroch pohybuje v rozpätí 1 – 10 percent, nepatria tak medzi najpresnejšie rezistory. Ak váš projekt vyžaduje skutočne presné rezistory, ideálnym riešením budú špeciálne presné SMD rezistory s minimálnou toleranciou na úrovni len 0,1 percenta. Voči klasickým SMD rezistorom sa vyznačujú širším prevádzkovým teplotným rozsahom a nižšími zmenami odporu na základe teploty. V prípade bežných obvodov sa využívajú uhlíkové rezistory THT, ktoré sú lacné, no ich teplotná stabilita, šum a hodnota výkonu, na ktorú sú stavané, nie je vhodná do obvodov, pre ktoré sú tieto hodnoty kritické. Pre náročných sú tak dispozícii metalizované rezistory THT.
Širokú ponuku rezistorov nájdete na webe distribútora Transfer Multisort Elektronik – TME. Tak vyberte si tie svoje aj vy!