Podnikanie prináša veľa rizík: Zabezpečte svoj biznis železnou rezervou

by spravca

Začiatky v podnikaní nie sú práve tým najjednoduchším obdobím. Potvrdí to snáď každý, kto už raz rozbiehal vlastný biznis. Najmä v začiatkoch podstupujete veľké finančné riziko, v istých momentoch musíte dokonca čeliť aj záporným číslam. Čo podniknúť na preklenutie chvíľkového nepriaznivého obdobia?

Postaviť sa na vlastné nohy, byť sám sebe pánom, rozhodovať o svojom čase, presne takéto výhody so sebou prináša rozhodnutie stať sa podnikateľom či živnostníkom. Začiatky v podnikaní sú však viac ako náročné. Čaká vás kopec úradných záležitostí, papierovačiek a v neposlednom rade aj viacero veľkých finančných investícií.

Podnikanie nie je iba o ziskoch, rátať musíte aj s mnohými rizikami. Okrem predpokladaných investícií sa môže totiž stať, že práve v tom najmenej vhodnom momente prídete o potrebné financie, s ktorými ste bezpodmienečne rátali. Čo robiť, ak v takejto chvíli potrebujete vyplatiť zamestnancov, dodávateľov, či musíte okamžite zaplatiť napríklad za tovar? Využiť môžete viacero typov pôžičiek, ako napríklad bezúčelový úver, obľúbené je tiež povolené prečerpanie na účte.

Poznáte kontokorentný úver?

V prípade, že potrebujete peniaze okamžite, najlepšou voľbou je siahnuť po povolenom prečerpaní na vašom účte. Často tento typ pôžičky nájdete aj pod názvom kontokorentný úver. Čo je to vlastne to povolené prečerpanie na účte? Ide o kombináciu vkladového a úverového účtu. V banke máte otvorený účet a k nemu si môžete s bankou dohodnúť istý úverový rámec, teda maximálne stanovenú sumu, ktorú môžete čerpať.

V praxi to potom vyzerá tak, že na tomto účte môžete ísť aj do mínusu a to v prípade nedostatku vlastných financií. Kontokorentný úver sa dá chápať aj ako železná rezerva pre finančne ťažšie obdobie, ktoré sa vám ako podnikateľom môže z ničoho nič vyskytnúť. Zriadenie tohto typu úveru vás k ničomu nezaväzuje, jeho zriadenie by ste preto mali rozhodne zvážiť.

Všetko vybavíte online

Mnoho živnostníkov aj napriek radám finančných odborníkov po odštartovaní svojho podnikania využíva stále svoj bežný účet. Našťastie, tento typ úver sa dá zriadiť nielen k podnikateľskému, ale aj bežnému účtu. V niektorých bankách je možnosť prečerpania na účte automaticky nastavená, vo väčšine ale musíte o túto službu požiadať. Ak peniaze potrebujete skutočne rýchlo, využite tie banky, ktoré ponúkajú svoje služby online, ako napríklad internetová banka mBank.sk.

V rámci jej služieb chýbajúce peniaze v začiatkoch vyrieši napr. povolené prečerpanie mBank mRezerva. Nemusíte nikam chodiť, povolené prečerpanie na účte vybavíte online alebo telefonicky. Poplatky za zriadenie tejto služby sú pre existujúcich i nových klientov úplne zadarmo, pri bežnom účte môžete čerpať až do výšky 12 000 eur. Vďaka online bankám a internetu tak máte jednoduchú možnosť, ako získať potrebné financie rýchlo a online.

Výhody i nevýhody povoleného prečerpania

O zriadenie povoleného prečerpania na účte môžete svoju banku požiadať raz, no využiť úver sa dá pritom kedykoľvek. Obrovským plusom tejto formy pôžičky je okrem toho fakt, že úrok platíte iba vtedy, ak z kontokorentného úveru požičané peniaze čerpáte. V prípade, že na „rezervu“ nesiahnete, žiadnych poplatkov, ani úrokov sa obávať nemusíte. Výhodou je taktiež to, že banke nemusíte dokladovať, na čo chcete finančné prostriedky použiť. Spôsob splácania úveru je len na vašich preferenciách, sumu môžete banke vrátiť jednorazovo alebo vo forme splátok.

Ako každá pôžička, aj kontokorentný úver prináša so sebou isté nevýhody alebo mínusy. Čerpať úver môžete až vtedy, ak na danom účte nemáte už vlastné finančné prostriedky, inak na úver siahnuť neviete. Úrokové sadzby sú oproti iným typom pôžičiek o dosť vyššie, taktiež by ste si mali dať pozor na poplatky, ktoré si môže vaša banka za zriadenie tejto služby účtovať.

Založte si podnikateľský účet

Ak to so svojím biznisom myslíte vážne, zabezpečenie formou železnej rezervy nie je jediná záležitosť, na ktorú by ste mali v začiatkoch podnikania myslieť. Zvážiť by ste rozhodne mali aj to, že si zriadite riadny podnikateľský účet. Dôvodov je hneď niekoľko, banky v rámci podnikateľských účtov prihliadajú na potreby podnikateľov, viaceré služby sú preto už zahrnuté v základných balíkoch pre živnostníkov.

Pri bežných účtoch tomu tak byť nemusí a za služby si musíte platiť jednotlivo, čo je finančne nevýhodné. Zamyslieť by ste sa mali aj skutočnosťou, že pri používaní bežného účtu miešate financie na súkromné účely s tými podnikateľskými. Možno nie hneď, no verte, že časom stratíte v transakciách prehľad, nehovoriac o vašom účtovníkovi.

Založenie podnikateľského účtu pritom nemusí nijak zaťažiť váš rozpočet, niektoré banky totiž ponúkajú nulové poplatky za založenie a vedenie účtu. Plusom je tiež to, že aj na tomto type účtu si môžete zriadiť kontokorentný úver a zabezpečiť svoje podnikanie aj na horšie časy.

You may also like