Londýn – najvýznamnejšie finančné centrum sveta

by spravca

Metropola Londýn patrí zaiste k tým miestam, ktoré by ste mali aspoň raz v živote navštíviť. Popri New Yorku, Tokiu a Parží sa radí do štvorky najdôležitejších miest na našej zemi. Nejde totiž iba o hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva, ale tiež o najväčšie mesto a metropolitnú zónu v Európe. Poloha a politické podmienky vytvorili z Londýna najvýznamnejšie finančné centrum na svete. Charakteristikou tohto mesta je aj rieka Temža. Rozloha mesta je 1.572 km2 a v roku 2012 úrady evidovali 8.308.369 obyvateľov. Okrem lákavých finančných centier a ekonomických inštitúcií sem ročne prichádzajú tisícky turistov, aby sa pokochali historickými a kultúrnymi pamiatkami. Ak ste sa sem rozhodli vyraziť aj vy, môžete tak urobiť priamou piatkovou linkou (spoj jazdí v pondelok a v piatok do 31.10.2014), ktorá začína v Košiciach o 10.00 a končí v Londýne o 18.45. Naspäť môžete ísť v pondelok o 8.00 z Londýna a v Košiciach vystúpite o 16.10. Prepravu zabezpečuje Eurolines Partners (eurobus a.s., Slovak Lines Express a.s.). Cesta trvá zväčša 33 hodín 45 minút a dĺžka trasy je 2117 km.

Dobré vedieť

Bližšie informácie o spoji Košice-Londýn zistíte na telefónnom čísle 18211. V prípade, že voláte zo zahraničia, je Vám denne k dispozícií číslo +421 2 55422734 (od 6.30 do 18.30). Klasicky je dobré, ak sa dostavíte na zastávku 30 minút pred odchodom spoja. Na tých zastávkach, kde je vykonávaný Check-in Eurolines (napr. Londýn – pri ceste späť) je nutný Váš príchod hodinu pred odchodom. Prechod cez kanál La Manche sa zväčša uskutočňuje prostredníctvom Eurotunelu. 1 ks príručnej batožiny a 2 kusy cestovnej batožiny sú prepravené zdarma. Rozmer jednej cestovnej batožiny však nesmie presiahnuť 170 cm (súčet výška+šírka+hĺbka). Oba kusy nesmú vážiť viac ako 40 kg. Ďalšia a nadrozmerná batožina nie sú prípustné. Dieťa od 0 do 3 rokov nemá nárok na prepravu akejkoľvek batožiny. Lístky si môžete zakúpiť online cez eurolines.sk, slovaklines.sk alebo eurobus.sk, no tiež v pokladni na autobusovej stanici v Bratislave, v zahraničnej pokladni na stanici v Košiciach, v siety CK a cez predajný systém AMS. Číslo nástupišťa si vždy overte. Pokiaľ by ste do Londýna radšej leteli, vyhľadajte si lacné lety na pelikan.sk.

Hurá, Londýn!

mostJe ťažké hádať, kde by bolo najlepšie začať prehliadku mesta. No možno pri Big Ben a parlamente. Hodiny sú povestné svojou presnosťou, aj keď ich autor Edmund Backett bol iba amatér. K návšteve parlamentu potrebujete rezerváciu, ktorá sa dá vykonať minimálne 3 mesiace pred plánovanou návštevou. V krásnych letných dňoch to na priestore pred parlamentom doslova žije. Naplno je tu využitá oddychová zóna. Tower Bridge je zdvíhací most ponad rieku Temžu, ktorý zodvihne svoje rámy približne 500-krát do roka. Most stojí hneď vedľa legendárnej pevnosti Tower of London (Pevnosť a palác jej veličenstva). Hoci ide na prvý pohľad o nenápadnú budova, ukrýva najväčšie poklady Londýna. Okrem toho má za sebou aj temnú minulosť, pretože tu bolo aj väzenie pre vyššie vrstvy, mučiareň a popravisko. Budovu dnes strážia Beefeatri v červených uniformách a stálymi členmi sú tu aj havrany, o ktorých je dobre postarané. Ak by totiž Tower opustili, monarchia by zanikla (hovorí legenda). Určite by ste nemali obísť ani gotickú stavbu veľkosti katedrály, a teda Westminsterské opátstvo či Katedrálu sv. Pavla. Toto je ale iba hŕstka toho, čo na Vás v Londýne čaká. Prajeme príjemnú cestu.

Zdroj: cp.atlas.sk, anglicko.info

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like