Budapešť- mesto na brehu Dunaja

by spravca

Máte radi metropolu našich južných susedov? Určite si tam mnohí radi zájdete, pretože je tam toho veľa na pozeranie. Do Budapešti sa pohodlne dostanete autobusovým spojom za 3 hodiny, a to každý pondelok, štvrtok a sobotu. Na 220 kilometrovej trase pravidelne premáva spoj z Berlína- Drážďan- Prahy- Brna- Bratislavy- Budapešti až do Sofie.

Pri preprave poskytuje prepravca 50% zľavu deťom od 0 do 6 rokov, 30% zľavu  pre deti od 6 do 12 rokov, študentom do 26 rokov s preukazom 10% zľavu a dôchodcom taktiež poskytuje zľavu 10% na cestovnom. Príručná batožina sa prepravuje zdarma. Každá ďalšia batožina sa prepravuje za poplatok 150 Kč/5 eur. Cestujúci si sami ručia za colné a pasové formality. OPEN  cestovné lísky platia 6 mesiacov. Cestujúci sa budú prepravovať v autobuse typu Temsa Sapfir Suit, Setra, ktorý má klimatizáciu a video. Zmenu dátumu alebo vrátenie cestovného lístku je potrebné urobiť do 48 hod pred odjazdom, no spoločnosť si v tomto prípade berie 10%, do 24 hod je to až 50%. Ak cestujúci nenastúpi, cestovný lístok prepadá a cestujúci si musí zakúpiť nový lístok na online portáloch E-ticket (e-bilet.bg).

UNESCO aj žraloci

parlament BudapestSúčasné mesto Budapešť vzniklo spojením troch samostatných častí, ktoré sa nachádzali na brehu Dunaja: Pešť, Buda a Óbuda. Budapešť je jediné hlavné mesto na svete, v ktorom sa nachádzajú horúce pramene. Dve miesta v Budapešti sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Dunajská panoráma Budapešti s Budínskou hradnou štvrťou a historická štvrť v okolí ulice Andrássy út. K významným pamiatkam, ktoré by ste si v meste mali pozrieť patrí Parlament, ktorý je skvostnou renesančnou i novogotickou budovou na brehu Dunaja. Má takmer 700 miestností. Budova bola postavená na prelome 19. a 20. storočia. Reťazový most bol 1. most, ktorý spojil oba brehy Dunaja v r. 1849. Od mosta sa môžete odviezť zubačkou na Budínsky hradný vrch, kde nájdete mnoho zaujímavých stavieb. Samotný Hradný palác bol dokončený v r. 1903. Posledné prestavby sa realizovali za vlády cisára Františka Jozefa I. Dnes sa tu nachádzajú galérie, múzeá a knihovňa. Matyášov chrám je dominantou Budapešti už od 13. st. Tu bol korunovaný v r. 1867 František Jozef I., ktorého manželkou bola Alžbeta, známa pod menom Sisi. Rybárska bašta zas pripomína rozprávkový zámok a je azda najnavštevovanejším miestom. Barokový kostol sv. Anny pochádza z 18. storočia. Má zaujímavý oválny pôdorys. Kostol sv. Štefana je najväčším chrámom. Bol postavený v 19. storočí. Budapešť je známa množstvom prameňov, kúpeľov a studní. Zaujímavou turistickou atrakciou sú turecké kúpele, ktoré sa zachovali ešte z čias Osmanskej ríše. Kráľovské kúpele boli založené v 16. st. Za najkrajšie zachovalé turecké kúpele sa považujú kúpele Rudas. Mestský park sa zapísal u obyvateľov Budapešti ako centrum športového vyžitia. Budapešť ponúka návštevníkom aj Tropikárium- najväčšie morské akvárium v Strednej Európe. Žraločie akvárium má objem 1,4 miliónov litrov slanej vody. Žijú tu dvojmetroví žraloci a rôzne druhy rýb. Zábavný Vidám Park je jedným z najznámejších parkov v Európe. Leží v susedstve zoologickej záhrady.

Zdroj: cp.atlas.sk, mycentrope.com, destinacie.sk

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like