Budapešť- mesto na brehu Dunaja

by spravca
0 comment

Máte radi metropolu našich južných susedov? Určite si tam mnohí radi zájdete, pretože je tam toho veľa na pozeranie. Do Budapešti sa pohodlne dostanete autobusovým spojom za 3 hodiny, a to každý pondelok, štvrtok a sobotu. Na 220 kilometrovej trase pravidelne premáva spoj z Berlína- Drážďan- Prahy- Brna- Bratislavy- Budapešti až do Sofie.

Pri preprave poskytuje prepravca 50% zľavu deťom od 0 do 6 rokov, 30% zľavu  pre deti od 6 do 12 rokov, študentom do 26 rokov s preukazom 10% zľavu a dôchodcom taktiež poskytuje zľavu 10% na cestovnom. Príručná batožina sa prepravuje zdarma. Každá ďalšia batožina sa prepravuje za poplatok 150 Kč/5 eur. Cestujúci si sami ručia za colné a pasové formality. OPEN  cestovné lísky platia 6 mesiacov. Cestujúci sa budú prepravovať v autobuse typu Temsa Sapfir Suit, Setra, ktorý má klimatizáciu a video. Zmenu dátumu alebo vrátenie cestovného lístku je potrebné urobiť do 48 hod pred odjazdom, no spoločnosť si v tomto prípade berie 10%, do 24 hod je to až 50%. Ak cestujúci nenastúpi, cestovný lístok prepadá a cestujúci si musí zakúpiť nový lístok na online portáloch E-ticket (e-bilet.bg).

UNESCO aj žraloci

parlament BudapestSúčasné mesto Budapešť vzniklo spojením troch samostatných častí, ktoré sa nachádzali na brehu Dunaja: Pešť, Buda a Óbuda. Budapešť je jediné hlavné mesto na svete, v ktorom sa nachádzajú horúce pramene. Dve miesta v Budapešti sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Dunajská panoráma Budapešti s Budínskou hradnou štvrťou a historická štvrť v okolí ulice Andrássy út. K významným pamiatkam, ktoré by ste si v meste mali pozrieť patrí Parlament, ktorý je skvostnou renesančnou i novogotickou budovou na brehu Dunaja. Má takmer 700 miestností. Budova bola postavená na prelome 19. a 20. storočia. Reťazový most bol 1. most, ktorý spojil oba brehy Dunaja v r. 1849. Od mosta sa môžete odviezť zubačkou na Budínsky hradný vrch, kde nájdete mnoho zaujímavých stavieb. Samotný Hradný palác bol dokončený v r. 1903. Posledné prestavby sa realizovali za vlády cisára Františka Jozefa I. Dnes sa tu nachádzajú galérie, múzeá a knihovňa. Matyášov chrám je dominantou Budapešti už od 13. st. Tu bol korunovaný v r. 1867 František Jozef I., ktorého manželkou bola Alžbeta, známa pod menom Sisi. Rybárska bašta zas pripomína rozprávkový zámok a je azda najnavštevovanejším miestom. Barokový kostol sv. Anny pochádza z 18. storočia. Má zaujímavý oválny pôdorys. Kostol sv. Štefana je najväčším chrámom. Bol postavený v 19. storočí. Budapešť je známa množstvom prameňov, kúpeľov a studní. Zaujímavou turistickou atrakciou sú turecké kúpele, ktoré sa zachovali ešte z čias Osmanskej ríše. Kráľovské kúpele boli založené v 16. st. Za najkrajšie zachovalé turecké kúpele sa považujú kúpele Rudas. Mestský park sa zapísal u obyvateľov Budapešti ako centrum športového vyžitia. Budapešť ponúka návštevníkom aj Tropikárium- najväčšie morské akvárium v Strednej Európe. Žraločie akvárium má objem 1,4 miliónov litrov slanej vody. Žijú tu dvojmetroví žraloci a rôzne druhy rýb. Zábavný Vidám Park je jedným z najznámejších parkov v Európe. Leží v susedstve zoologickej záhrady.

Zdroj: cp.atlas.sk, mycentrope.com, destinacie.sk

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like