Ideálna forma financovania vozidiel pre firmy? Operatívny lízing

by spravca

Firmy majú o niečo iné nároky na vozidlá ako bežní ľudia. Firemné autá totiž najazdia ročne veľké množstvo kilometrov, a preto sa spoločnosti snažia neustále obmieňať svoj vozový park. Tak, aby eliminovali náklady na prípadné opravy vozidiel. Z dôvodu častej výmeny automobilov za nové pre firmy nie je najvýhodnejšie autá vždy kupovať, ale využiť alternatívne financovania. Napríklad vozidlá financovať operatívnym lízingom.

Bez vstupných investícií, no s nákladmi do účtovníctva

Pri nadobudnutí vozidla cez operatívny lízing sa nevyžadujú žiadne vstupné investície. Teda na získanie auta nie je nutné disponovať celou sumou predstavujúcou jeho hodnotu. Nejde totiž o kúpu, ale formu prenájmu automobilov, kedy užívateľ platí za auto mesačnú splátku lízingovej spoločnosti. Tá je stále jeho vlastníkom. Po ukončení platnosti zmluvy užívateľ auto vráti späť lízingovej spoločnosti a má možnosť vybrať si úplne nové a platiť zaň úplne rovnakým spôsobom. Týmto cyklom sa zabezpečuje neustála inovácia vozového parku bez toho, aby to spoločnosť výrazne finančne pocítila. Napriek tomu si spoločnosti môžu dať všetky náklady súvisiace s operatívnym lízingom do nákladov, a tak si ich uplatniť aj do daní. Zároveň sa zjednoduší administratíva, keďže sa uplatňujú reálne náklady, a nie odpisy.

Starostlivosť o auto v rukách lízingovky

Výhoda operatívneho lízingu však nespočíva len v užívaní vždy nového auta. Samotná lízingová spoločnosť je zodpovedná za jeho technickú stránku, a teda aj servisovanie. Všetky servisné prehliadky sa preto uskutočňujú v réžii lízingovej spoločnosti. Ak navyše auto potrebuje v servise ostať dlhšiu dobu, lízingovka zvyčajne poskytne aj náhradné vozidlo.

Aj vás oslovil operatívny lízing a možno ho v budúcnosti využijete na financovanie vášho vozidla? Potom si pamätajte, že ho vybavíte veľmi jednoducho. Napríklad v lízingovej spoločnosti Hertlease stačí len vyplniť potrebné údaje v online kalkulačke a o všetko ostatné sa už postarajú odborníci.

You may also like