Ako prežiť dlhú cestu lietadlom?

by spravca

Lietanie znamená pre mnohých z nás jedinečný, nezabudnuteľný a hlavne vzrušujúci zážitok. Cestovanie v oblakoch nás láka a fascinuje zároveň. No veľa ľudí má z lietania strach a len veľmi ťažko sa odvážia vkročiť do lietadla. Nie sú to len katastrofické predstavy, čo nás môže odrádzať. Svoju rolu hrajú tiež obavy zo zdravotných komplikácií behom letu a z telesného a duševného nepohodlia. Stačí pritom poznať pár základných pravidiel a aj ten najdlhší let môže prebehnúť bez akýchkoľvek problémov.

Žiadny alkohol

Pravidlo číslo jeden znie nekompromisne: čo najmenej alkoholu pred letom a tiež behom letu. Alkohol veľmi dehydratuje a to predsa nechcete. Pokiaľ predsa len neodoláte pokušeniu, doplňte pravidelné tekutiny čistou vodou. To isté platí pre kávu a dokonca aj pre čaj. Silná káva môže fungovať behom nočného letu ako silný zdroj energie a po každej šálke kávy by ste si mali dať šálku čistej vody.

Zacvičte si

Veľkým strašiakom dlhých letov je riziko vzniku krvnej zrazeniny. Tá môže mať pri svojom vzniku fatálne následky. Zrazenina sa môže pri pohybe dostať do pľúc a spôsobiť pľúcnu embóliu. A ako vlastne krvné zrazeniny vznikajú? Pokiaľ ste dlhodobo v stiesnenom prostredí, kde sa vôbec nehýbete, máte nevhodné oblečenie, ste dehydratovaný, tak  je veľká pravdepodobnosť, že sa vo vašom tele vytvorí zrazenina. Za rizikový let sa považuje ten, ktorý presahuje 4 hodiny. To znamená, že by ste nemali počas letu len sedieť, ale napríklad každé 2 hodiny vstať, pocvičiť si, ponaťahovať sa a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie. Oblečenie by ste mali mať samozrejme pohodlné a pri sebe majte dostatok vody.

Niekoľko rád na záver:

  • Precvičujte si pravidelne krk
  • Seďte správne
  • Niekoľko krát počas letu sa postavte a poprechádzajte

 

Obrázky:  CandyBox Images / Dollar Photo Club

 

You may also like