Kontingenčná tabuľka je základom pre dobrú kariéru

by spravca

Kontingenčná tabuľka je dnes veľmi dôležitý nástroj pre kariérny rast. Prečo je tomu tak?

Rýchle uvažovanie a analýza sú na mnohých postoch považované za kľúčové vlastnosti, ktorými by mal disponovať každý zo zamestnancov. Hoci to na prvý pohľad nemusí vyzerať ako zložitá úloha, pravda sa ukrýva niekde úplne inde.

S dátami nikdy práca nie je jednoduchá a aj keď ich získanie môže vyzerať ako skutočne ťažký a náročný oriešok, analýza dát je pre mnohých spojená s hodinami nekonečnej práce. Dáta predstavujú vo väčšine prípadov chaotickú skupinu – netušíme, kde by sme mali začať, práca s nimi je náročná a častokrát ani nevieme, či budeme môcť použiť všetky dáta, ktoré sa nám po hodinách výskumu či práce nakopili na stole.

Čo ak by sme vám povedali, že existuje nástroj, ktorý prácu s dátami do značnej miery uľahčuje a ich analýzu robí oveľa znesiteľnejšiu? Tým nástrojom sú práve kontingenčné tabuľky.

Kontingenčná tabuľka je naozaj inteligentný vynález, ktorý umožňuje nielen zapisovanie zhromaždených dát, ale aj ich rýchlu analýzu. S jej pomocou sa nemusíte báť, že nebudete mať dáta pod kontrolou. Dobrou správou pre mnohých je tiež fakt, že jej vytvorenie vôbec nie je náročným procesom. Program Excel umožňuje vytvorenie kontingenčnej tabuľky v priebehu pár sekúnd za použitia niekoľkých kliknutí. Problém teda nepredstavuje ani pre začiatočníkov, ktorí sa s programom zoznamujú a učia sa na ňom svoje prvé postupy.

Nielen samotné vytvorenie ale i správa predstavujú jednoduchú úlohu. Často sa hovorí, že jednou z najsilnejších stránok kontingenčných tabuliek je ich flexibilita – úpravy sú možné kedykoľvek a postačí vám na ne základná znalosť. Kontingenčné tabuľky môžete upravovať podľa svojej predstavy a tiež potreby – budú vyhovovať každej vašej potrebe a dáta zobrazia vždy tak, aby to vyhovovalo presne danej situácii.

Ako vám kontingenčná tabuľka pomôže pri práci

Vďaka kontingenčným tabuľkám sa hodiny práce, ktoré ste strávili počítaním všetkých dát na kalkulačke stanú minulosťou a vy budete môcť pracovať oveľa efektívnejšie a tiež rýchlejšie. Nápomocné sú nielen pri správe dát ale slúžia i ako perfektná predloha na grafické spracovanie výsledkov.

Grafy sú pri prezentáciách vždy účinnejšie ako nezmerné množstvo tabuliek, ktoré nezasvätenému pozorovateľovi neprinesú veľa informácií. Graf dokáže však nielen podať základné informácie o dátach, ale zároveň slúži i ako perfektný nástroj na vyhodnotenie a tvorbu záverov.

Kontingenčná tabuľka a graf majú medzi sebou perfektnú súhru, ktorú pri práci ceníte – vždy, keď sa pustíte do úpravy dát, graf bude reagovať na úpravy a meniť sa spolu s dátami. Nemusíte sa tak vždy trápiť prerábaním grafov.

Mnoho ľudí ma pocit, že kontingenčné tabuľky sú náročné na zvládnutie, a preto ich dôležitosť míňajú a nevyužívajú benefity, ktoré z nich pramenia. Avšak, vytvorenie kontingenčnej tabuľky a následná práca s ňou nie je vôbec náročná a pomocou jednoduchých návodov a videí ju zvládne i začiatočník, ktorý sa s programom Excel zatiaľ len zoznamuje a nemá žiadne skúsenosti s prácou s ním.

Vďaka použitiu kontingenčných tabuliek sa vaša práca môže stať efektívnejšou ale i jednoduchšou. Je dôležité využívať všetky benefity, ktoré so sebou kontingenčná tabuľka prináša.

You may also like