Nebojte sa košele

by spravca

Symbol tradície

Košeľa – hádam prvá asociácia, čo sa vynorí vo väčšine hláv k tomuto slovu, bude mať niečo spoločné s tradíciou. Predstavuje, hlavne v šatníku mužskej časti populácie, oddávna zabývaný kus odevu. Najprv bola spodným prádlom, ktoré sa zakrývalo zdobenejšími vrstvami z bohatších látok, potom súčasťou vonkajšieho oblečenia, bežným denným úborom robotníkov, roľníkov aj ministrov, a nakoniec, asi v 20. rokoch 20. storočia, prenikla aj do dámskych šatníkov.

Dnes sa opäť štýl posunul, a odkedy každodennej výstroji mužov či žien vládne tričko, z košele sa stal tak trochu archaický symbol starších čias, resp. reprezentatívnych príležitostí či profesií s náročnejším „dress code“.

kd-54lPríležitosť pre kontrast

Paradoxne, práve vysunutie košele zo sféry každodennosti z nej robí zaujímavý prvok na ozvláštnenie outfitu. Práve pre svoj špecifický podtón prelínania genderových rolí, prenášania prvkov maskulínnosti do ženského sveta vo forme strohejších línií, po nej tak rady siahajú aj dámy, ktoré sa neuspokoja (aspoň nie na dennej báze) s navlečením nevýrazného trička a džínsov.

Malé detaily tvoria ten najväčší efekt

Možno si niekto predstaví všedný strih, bielu farbu, ktorá mu nepripadá ničím zaujímavá,  kancelársku formálnu nudu či nepríjemnú úradníčku s ulízaným drdolom a začuduje sa, ako sa dá pri tomto kuse šatstva hovoriť o ozvláštnení. V tom prípade navrhujem nazrieť aspoň na stránky www.panskaelegancia.sk , kde uvidíte, o čom hovorím. Stačí znásobiť gombíky, použiť farebnú niť na prešitie, rozšíriť manžetu, použiť na golier vrstvenie s farebným či vzorovým kontrastom a efekt je na svete.

Pokiaľ ste dáma klasicky založená, o unosenie kvalitnej, elegantnej košele nie je treba si robiť ďalšie starosti, zvládnete ho hravo. Ak máte uvoľnenejší, ležérnejší štýl, a o nosení košieľ máte stále pochybnosti, môžete sa inšpirovať napríklad Kanye Westom, americkým hudobníkom a „trendsetterom“ a nosiť (hoci aj značkové) košele ako doplnenie outfitu napríklad zaviazané okolo pása. Dokonca ani so sakom a džínsami to nevyzerá márne. Navyše budete nielen „in“, ale aj praktické, pretože pri návrate z večere budete mať v prípade chladnejšieho počasia so sebou vrstvu navyše.

You may also like