Aj vy často nosíte vo svojom aute notebook, tablet či iné cenné veci, ktoré by mohli prilákať pozornosť okoloidúcich zlodejov či vandalov? Popri väčšej opatrnosti a lepšom zabezpečení cenných predmetov v aute sa vám rozhodne oplatí myslieť aj na poistenie vozidla pre prípad krádeže a vandalizmu. Aké sú jeho výhody?
Patríte medzi tých menej šťastných, ktorí zažili osobnú skúsenosť s vykradnutím, poškodením či dokonca s krádežou auta? Bohužiaľ, život občas prináša aj takéto nepríjemné situácie, najmä vtedy, keď to najmenej očakávate. Ak ste svoje vozidlo pre takéto prípady nemali poistené, riešenie dôsledkov takýchto nepríjemností určite poriadne zatriaslo vaším rodinným rozpočtom, nehovoriac o nenahraditeľných škodách spojených so stratou dôležitých údajov a informácií.
Aby ste boli pred výskytom takýchto prípadov lepšie chránení, odporúčame vám dodržiavať niektoré preventívne opatrenia. Účinnú ochranu vašich financií pri riešení následkov takýchto nepríjemných a málo predvídateľných situáciách vám poskytne poistenie auta proti krádeži a poistenie batožiny v aute.
Preventívne opatrenia
Na ochranu vášho auta dobrým zabezpečovacím systémom sa nedá vždy úplne spoľahnúť. Najmä, ak ho parkujete na nechránených parkoviskách a nechávate v ňom na viditeľných miestach rôzne cenné predmety v podobe tabletu, notebooku či mobilného telefónu.
Samozrejme, nie vždy je v priebehu dňa možnosť zaparkovať svoje auto na bezpečnom mieste, treba si však uvedomiť, že rozsah škôd v prípade poškodeného auta a ukradnutého notebooku sa navyšuje ešte o ťažko vyčísliteľné škody spojené so stratou dôležitých osobných údajov a dát v odcudzenom prenosnom počítači.
Ak už pri plnení svojich pracovných povinností notebook vo svojom aute potrebujete, skúste aspoň znížiť riziko jeho ukradnutia dodržiavaním určitých preventívnych opatrení. Zároveň tým môžete aspoň čiastočne eliminovať aj riziko krádeže či poškodenia vášho vozidla.
Zopár tipov:
- Investujte do zabezpečovacích a poplašných systémov.
- Parkujte na strážených parkoviskách alebo dobre osvetlených miestach zabezpečených kamerovým systémom.
- Nenechávajte v aute cennosti, kľúče, peniaze a doklady na viditeľných miestach.
- Notebook si v aute ukladajte do prenosného trezoru, ktorý je možné uzamknúť.
- Ak máte na výber, v aute používajte lacnejší model notebooku.
- Zálohujte si dôležité informácie a dáta pre prípad krádeže notebooku.
- Poistite sa pre prípad krádeže a vandalizmu.
Prečo je dobré mať uzavreté poistenie
Aj pri dodržiavaní vyššie odporúčaných zásad je riziko ukradnutia, vykradnutia alebo poškodenia auta vandalmi stále pomerne vysoké. A vôbec nezáleží na tom, či vlastníte nové alebo ojazdené staršie auto. Nikdy neviete, kedy sa terčom vandalov, zlodejov alebo vykrádačov áut stane práve vaše vozidlo. Výhodou poistenia je významné zmiernenie finančných dôsledkov takejto nepríjemnej udalosti.
Pri výbere vhodného poistného produktu majte na zreteli, že poistné podmienky v prípade krádeže alebo vandalizmu sú v jednotlivých poisťovniach rôzne. Výška poistnej sumy sa odvíja od značky vozidla, objemu, výkonu a veku vozidla, zvolenej spoluúčasti, územnej platnosti, rozsahu poistného krytia (pripoistenia) a veku a trvalého pobytu držiteľa vozidla.
Mnoho poisťovní ponúka poistenie proti krádeži alebo poistenie batožiny vo vozidle ako súčasť havarijného poistenia. Z toho vyplýva, že uzavretie poistenia proti krádeži je zväčša podmienené existenciou havarijnej poistky, no dá sa získať aj ako pripoistenie k PZP.
Podobné podmienky platia aj v prípade poistenia auta proti vandalizmu, ktoré väčšina poisťovní taktiež poskytuje ako doplnkové poistenie v rámci havarijného poistenia. Samozrejme, existujú aj poisťovne, ktoré umožňujú svojim klientom uzatvoriť poistenie proti krádeži alebo poistenie proti vandalizmu aj samostatne, prípadne v kombinácii s inými poisteniami.
Možnosti výberu poistných produktov sú na súčasnom trhu čoraz pestrejšie. V závislosti od vašich individuálnych požiadaviek si v niektorých poisťovniach môžete vyskladať kombináciu poistenia jednotlivých rizík podľa vlastného výberu.
Foto: Ben Loomis, Flickr