Aké doklady vám budú kontrolovať pri cestnej kontrole?

by spravca

Či už sa chystáte na dvojhodinovú jazdu alebo si len autom odskočíte do najbližšieho hypermarketu po chleba a mlieko, potrebné doklady o vozidle so sebou vždy musíte mať. Túto povinnosť nariaďuje zákon všetkým vodičom bez rozdielu. Veľakrát však samotní vodiči majú zmätok v tom, aké doklady od nich policajná hliadka môže pýtať pri cestnej kontrole.

Iba vodičák a doklad o STK nestačí

Ako prvý si od vás policajná hladka vypýta váš vodičský preukaz. Ak ho pri sebe nebudete mať, môžete dostať pokutu a k tomu zákaz šoférovania na niekoľko rokov. To isté platí aj v prípade, keď budete obsluhovať dopravný prostriedok inej kategórie, než na ktorú máte platné vodičské oprávnenie. Pri kontrole si od vás policajná hliadka vypýta ešte tieto doklady:

  • platný doklad totožnosti
  • osvedčenie o evidencii vozidla (tzv. malý technický preukaz)
  • doklad o technickej kontrole
  • doklad o emisnej kontrole
  • potvrdenie o uzatvorení platného povinného zmluvného poistenia (biela alebo zelená karta)

Vodiči nad 65 rokov sa musia preukázať aj dokladom o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. To isté platí aj pre vodičov nákladnej dopravy. Ak vlastníte vozidlo s povolením na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, musíte mať pri sebe aj tento doklad.

Bez dokladov sa pokute nevyhnete

Ak vám niektorý z požadovaných dokladov bude pri cestnej kontrole chýbať,  môžete rátať so sankciou až do výšky 66 €. Za šoférovanie bez vodičského preukazu bude priestupok riešený v správnom konaní a môžete dostať dodatočnú pokutu vo výške 100 €, prípadne aj viac.

Častým kameňom úrazu býva aj potvrdenie o uzatvorení zákonného poistenia. Ak vás kontrolujú na Slovensku, ako potvrdenie o uzatvorení poistenia vám bude stačiť biela karta. V zahraničí (v rámci štátov, ktoré sú členmi Systému zelenej karty – najmä členské štáty EHS) sa zasa preukážete zelenou kartou. V minulosti platilo, že policajná hliadka od vás mohla požadovať aj doklad o zaplatení poistenia, dnes to však už neplatí.

 

Zdroj obrázka: pexels.com

 

 

You may also like